logoped.co.nr

Логопедичен форум
Дата и час: Пон Апр 29, 2024 9:02 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Кога да предприема консултация с логопед?
МнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 2:54 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2010 2:33 pm
Мнения: 1
Детенцето ми е на 2 години и 2 месеца и изпитвам притеснението, че изостава с говора от връстниците си...Може да изговаря 8-10 думи, не прави опит да ги свърже в изречение (или поне не съзнателен опит) и откровено няма желание да говори (или поне изглежда незаинтересован). На моменти се пробва да говори на "бебешки"...Расте в обичайната семейна среда (т.е.- майка, баща, в уикендите понякога е на гости при бабите и дядовците). Обичайно аз се занимавам с него през деня и се опитвам да привлека вниманието му с различни книжки и образователни игри, но откровено не виждам особено желание в него...
Въпросът ми е: смятате ли, че имам основание за безпокойство и според вас кога ще е удачно да направя консултация с логопед?
Благодаря за отделеното време!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Кога да предприема консултация с логопед?
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 07, 2010 2:26 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 06, 2010 10:56 pm
Мнения: 20
Местоположение: София, логопедичен кабинет, бул. "Черни връх" 33
zhiki написа:
Детенцето ми е на 2 години и 2 месеца и изпитвам притеснението, че изостава с говора от връстниците си...Може да изговаря 8-10 думи, не прави опит да ги свърже в изречение (или поне не съзнателен опит) и откровено няма желание да говори (или поне изглежда незаинтересован). На моменти се пробва да говори на "бебешки"...Расте в обичайната семейна среда (т.е.- майка, баща, в уикендите понякога е на гости при бабите и дядовците). Обичайно аз се занимавам с него през деня и се опитвам да привлека вниманието му с различни книжки и образователни игри, но откровено не виждам особено желание в него...
Въпросът ми е: смятате ли, че имам основание за безпокойство и според вас кога ще е удачно да направя консултация с логопед?
Благодаря за отделеното време!


Преди три години е невъзможно да се правят заключения как ще се развива в езиково отношение едно дете. Трябва да се има предвид и факта, че момчетата често осезаемо изостават в езиковото си развитие спрямо момичетата. Наблюдавайте го, записвайте думите, които изговаря (за да следите дали има развитие), общувайте с детето. Говорете му повече, колкото поже по-позитивно емоционално но не "по бебешки". Малките лесно се повлияват, когато има позитивно и емоционално отношение. Например вместо да му кажете: "виж котето", много по-вероятно е да имате успех с "уха, какво хубаво коте!" Децата се привличат и когато имитирате домашни животни, примерно какво казва кучето; котето; патето (бау-бау, мяу, па-па-па). Осигурете на детето книжки с реалистични картинки на животни, играчки и др. занимавайте го с тях. Никога не демонстрирайте раздразнение по повод на това, че детето не се справя според очакванията ви. Доколкото е възможно, проговарянето преди всичко трябва да е забавление.
Както писах вече, не бързайте с заключенията преди навършване на три години. Ако до тогава няма сериозно развитие от това, което описвате, потърсете логопед.

_________________
http://logo5.eu/


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов