logoped.co.nr

Логопедичен форум
Дата и час: Пон Апр 29, 2024 11:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Буквата Р......
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 15, 2009 9:16 am 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:12 am
Мнения: 1
Дъщеря ми е на 5 години и още не може да казва буквата Р..когато думата завършва с буквата Р,тя я замества с буквата Т..примерно 4адър,тя казва 4адът!!!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Буквата Р......
МнениеПубликувано на: Сря Яну 06, 2010 11:02 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 06, 2010 10:56 pm
Мнения: 20
Местоположение: София, логопедичен кабинет, бул. "Черни връх" 33
petia74 написа:
Дъщеря ми е на 5 години и още не може да казва буквата Р..когато думата завършва с буквата Р,тя я замества с буквата Т..примерно 4адър,тя казва 4адът!!!


Ми горе-долу сега и е време за логопед. Впрочем, само на края на думата ли не може или изобщо? Май най-добре да я види колега. Вероятно има моновибрантно Р. То прилича на Т.

_________________
http://logo5.eu/


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Буквата Р......
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 04, 2011 12:17 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Сеп 04, 2011 12:00 pm
Мнения: 1
Здравейте, бихте ли ме посъветвали, дъщеря ми ще навърши 6г. през ноември, а все още говори леко бебешки. Р-то го казва между л и р, също така не казва ясно з-ж, с-ш, ц-ч. Случва се да казва заба вместо жаба, но то по-скоро е мешано между з и ж, така е и с други думи, смешва с-ш и ц-ч. Какво да правя. Някои думички, с които да се упражняваме? В градината посещаваше логопед, но май нямаше много ефект. Мисля аз да си я заведа на логопед, но все още незнам къде, от Перник сме , ако някой може да ми препоръча ще съм благодарна.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Буквата Р......
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 24, 2011 8:20 am 
Offline
Site Admin

Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 4:44 pm
Мнения: 6
aniviara написа:
Здравейте, бихте ли ме посъветвали, дъщеря ми ще навърши 6г. през ноември, а все още говори леко бебешки. Р-то го казва между л и р, също така не казва ясно з-ж, с-ш, ц-ч. Случва се да казва заба вместо жаба, но то по-скоро е мешано между з и ж, така е и с други думи, смешва с-ш и ц-ч. Какво да правя. Някои думички, с които да се упражняваме? В градината посещаваше логопед, но май нямаше много ефект. Мисля аз да си я заведа на логопед, но все още незнам къде, от Перник сме , ако някой може да ми препоръча ще съм благодарна.


Добре е детето в този случай да посещава логопед. За съжаление училищните логопеди са малко натоварени и понякога не могат да отделят достатъчно внимание. Може колегата да си е вършил добре работата, но да не е могъл просто да се справи при малкото часове, които е имал. Ако изолирано малката може да казва Ш,Ж, и Ч, може да и помогнете. Започнете да се упражнявате всекидневно като игра - да познае коя дума започва с Ш и коя със С (за целта си пригответе смесен набор от думи - шум, сам, шапка, шие, слуга, син, шал...). После по същия начин да различава коя дума започва с З и коя с Ж; коя с Ц и коя с Ч. Научете я на буквите за съответния звук (тя е достатъчно голяма) и тя да показва буквата, с която започва думата. Важно за тези упражнения е в думите да няма друг звук, който може да я обърка - напр. думата "Сашо" не става, освен ако вече считате, че малката е напреднала и може да я затрудните допълнително.
Ако може да казва изолирано Ш,, Ж, Ч, след това започнете да упражнявате думите да ги казва правилно и да измисля изречения с тях (тя е малка и може отначало да и е трудно да измисли изречение, затова помагайте с въпрос "Кога си слагаме шал?"...
Иначе, не знам дали човек, който не е логопед, ще може да се справи да покаже на детето как се изговарят звуковете.
А проблемът с Р си изисква логопед.


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов