logoped.co.nr

Логопедичен форум
Дата и час: Вто Апр 30, 2024 1:03 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: изговаряне на звукове
МнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2011 8:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Окт 24, 2011 7:56 pm
Мнения: 1
здравейте,
обращам се към вас за съвет.Имам син на 9 години, но има проблем при изгобарянето на звуковете - ш,ц,с,ж,з.Това му създава големи проблеми при диктовките по български език ,а и по-ниски оценки съответно.Аз сама не мога да му помогна.От моя позната - логопед бях взела тестове -упражнения, но не мисля, 4е ни помогнаха много.Ще се радвам ако ми помогнете със съвет.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: изговаряне на звукове
МнениеПубликувано на: Съб Ное 05, 2011 8:10 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 06, 2010 10:56 pm
Мнения: 20
Местоположение: София, логопедичен кабинет, бул. "Черни връх" 33
jivka_beleva написа:
здравейте,
обращам се към вас за съвет.Имам син на 9 години, но има проблем при изгобарянето на звуковете - ш,ц,с,ж,з.Това му създава големи проблеми при диктовките по български език ,а и по-ниски оценки съответно.Аз сама не мога да му помогна.От моя позната - логопед бях взела тестове -упражнения, но не мисля, 4е ни помогнаха много.Ще се радвам ако ми помогнете със съвет.

Макар че не е толкова просто, ще се опитам да Ви помогна. Често децата бъркат шушкавите (С, З, Ц) и съскавите (Ш, Ж, Ч) съгласни. Има основни разлики в начина на произнасяне. Схемата едва ли ще е толкова ясна за неспециалист, но все пак да я приложа.Изображение
Ще се опитам да пиша с прости думи, като избягвам професионалния език. При Ш, Ж, Ч езикът е издигнат нагоре, а устните са издадени напред като фуния. Ако едното от двете споменати условия не е спазено, няма да се получи чист звука.

При съскавите нещата са малко по фини. Върхът на езика е насочен надолу, но средната му част е общо взето издигната нагоре, а устните са в положение като при лека усмивка. Езикът (върхът му) трябва да е при долните зъби, но не бива и да се "забива" прекалено надолу.

Това за произношението. Иначе, за различаването при писане, започнете с думи, в които да различава с кой звук започват. Напишете му буквите С и Ш и да показва, кой звук чува в началото на думата , като казвате думи разбъркано - сам, сом, шал, салам, шие, свят, скок, шум... Добре е като за начало в думите да не влиза повече от един труден за разпознаване звук (напр. СкаЧам). После може да опитате да различи по същия начин Ч и Ц; Ж и З. Накрая направо и шестте. После, ако вече се справя с това, започнете да питате и за думи, в които трудният за разпознаване звук не е само в началото на думата; накрая вече питайте кои от шестте звука има и в думи с повече от един "труден" звук - училище, коминочистач...

_________________
http://logo5.eu/


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов