logoped.co.nr

Логопедичен форум
Дата и час: Пон Апр 29, 2024 10:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: проговаряне
МнениеПубликувано на: Пон Юни 06, 2011 11:53 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 06, 2011 11:27 am
Мнения: 1
Здравейте,синът ми е на 2г. и 5м. знае малко повече от 60 думи и ги използва на място ,знай им значението.Към мен и съпруга ми се обръща с "мама и тати",когато иска нещо си казва ,примерно "буда"за вода,но почти никога не ми казва "дай буда",а само назовава това което иска,обогатява си речника с нови думи ,но 1-2 на две -три седмици(не съм много сигурна в периода).Щом го попитам иска ли солета казва "да" ако иска и " не"ако не иска ,разбира всичко,но щом го накарам да каже някоя дума отговора е 'не"или "няма"(това е в повечето случаи),ако я повтори то е неправилно,с малка част от буквите, откровено няма желание да говори или поне изглежда незаинтересован.Вече сме без памперс и си казва щом има "пиш".Започнах да се притеснявам ,на детската площадка има деца по малки от него и говорят.Забравих да спомена ,че живеем в Гърция ,но не ходи на градина ,аз си го гледам .Има контакт с деца 1-2 часа на площадката на ден и само там чува чужда реч.Трябва ли да го заведа на лекар или за възрастта му това е нормално,все още да не говори .Надявам се да съм била изчерпателна и да можете да ми помогнете.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: проговаряне
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 24, 2011 8:30 am 
Offline
Site Admin

Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 4:44 pm
Мнения: 6
kremena78 написа:
Здравейте,синът ми е на 2г. и 5м. знае малко повече от 60 думи и ги използва на място ,знай им значението.Към мен и съпруга ми се обръща с "мама и тати",когато иска нещо си казва ,примерно "буда"за вода,но почти никога не ми казва "дай буда",а само назовава това което иска,обогатява си речника с нови думи ,но 1-2 на две -три седмици(не съм много сигурна в периода).Щом го попитам иска ли солета казва "да" ако иска и " не"ако не иска ,разбира всичко,но щом го накарам да каже някоя дума отговора е 'не"или "няма"(това е в повечето случаи),ако я повтори то е неправилно,с малка част от буквите, откровено няма желание да говори или поне изглежда незаинтересован.Вече сме без памперс и си казва щом има "пиш".Започнах да се притеснявам ,на детската площадка има деца по малки от него и говорят.Забравих да спомена ,че живеем в Гърция ,но не ходи на градина ,аз си го гледам .Има контакт с деца 1-2 часа на площадката на ден и само там чува чужда реч.Трябва ли да го заведа на лекар или за възрастта му това е нормално,все още да не говори .Надявам се да съм била изчерпателна и да можете да ми помогнете.

Синът ви все пак е момченце. Момченцата проговарят малко по-бавно от момиченцата. Да, може би повечето деца на детската площадка вече говорят по-добре, но мисля, че е добре да му дадете още време.
Помагайте му като говорите повече с него. Използвайте повече книжки с картинки на животни, играчки, плодове, зеленчуци, предмети от бита. Може би първо започнете с "Как казва" котето, кучето, патето... - да имитира звука, който издават - мяу, бау, па-па.... Питайте го "Какво е това" и весело аплодирайте всеки правилен отговор. Не се карайте за неправилните, а спокойно му казвайте какъв е верният отговор.
Всеки ден малко разглеждане и разговор върху книжки и вие ще свършите сами много ценна работа. Когато навърши 3, заведете го на логопед, за да прецени. Има и безплатни варианти, особено ако сте от София - Държавния логопедичен център и двете логопедически детски градини.


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов