logoped.co.nr

Логопедичен форум
Дата и час: Пон Апр 29, 2024 11:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Късно проговаряне
МнениеПубликувано на: Вто Юни 22, 2010 9:29 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 9:14 pm
Мнения: 1
Здравейте ,
Имам един въпрос , синът ми е на 2 г и 3 месеца и казва само към 20 думички.Вкъсти се говори бг. в градината френски (там е от около2 месеца ) а преди живеехме в англоговоряща среда , кажете ми тряба ли да посетя логопед и на какъв език , в къщи слуша английска музика и английски филмчета , тананика всяка мелодия , която чуе,може ли да ми кажете на какъв език трябва да му се говори в къщи . и какви упражнения да правим.
Мерси предварително.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Късно проговаряне
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 07, 2010 2:03 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 06, 2010 10:56 pm
Мнения: 20
Местоположение: София, логопедичен кабинет, бул. "Черни връх" 33
ninaniksan написа:
Здравейте ,
Имам един въпрос , синът ми е на 2 г и 3 месеца и казва само към 20 думички.Вкъсти се говори бг. в градината френски (там е от около2 месеца ) а преди живеехме в англоговоряща среда , кажете ми тряба ли да посетя логопед и на какъв език , в къщи слуша английска музика и английски филмчета , тананика всяка мелодия , която чуе,може ли да ми кажете на какъв език трябва да му се говори в къщи . и какви упражнения да правим.
Мерси предварително.


Добре е в ранния етап, когато детето проговаря, да не се учи едновременно на няколко езика. Усвояването на един език е голямо изпитание, колко повече няколко. При децата от смесени семейства, при които единият родител говори един език, а другият различен (билингви), доста по-често се наблюдават проблеми в езиковото развитие, отколкото при децата, израсващи в среда, в която се сблъскват само с един език.

Езикът е изключително сложна структура. Той съдържа не само думи, а и специфична граматическа структура. Отделно всеки език има специфична фонетика (Сравнете само френското "Р" с английското и българското). Също варира и в интонация, мелодика и др. Човек е пригоден да усвоява един език в първите си години. Всеки следващ език е огромно натоварване. Билингвите понякога се справят нормално и с два езика, но три са наистина много

Съветът ми е да ограничите, доколкото е възможно, комуникацията с детето само до един език (който ще му е най-важен през следващите няколко години), докато езикът бъде усвоен. В противен случай поставяте детето пред два пъти по-трудна задача.

Искам обаче да ви успокоя, до три годишна възраст не може да се говори за нищо твърде обезпокоително, след като дори в такива условия все пак говори, макар и малко.
Изводи и генерални заключения преди три не могат да се правят. В старите учебници по логопедия дори пишеше, че преди три е недопустимо да се работи с логопед (с което аз лично не съм съгласен).

Все пак, не разчитайте само на форума. Доколкото разбирам, живеете в развита европейска държава. Посъветвайте се и с местни специалисти, като обясните ситуацията. Разбира се, че има полза от форума, но е грешка да се смята, че посещението на форум е равносилно от лично посещение при специалист.

_________________
http://logo5.eu/


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Късно проговаряне
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 11, 2010 11:33 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 11, 2010 11:15 pm
Мнения: 2
Здравейте и аз имам въпрос относно късното проговаряне.Дъщеря ми е на 3 години и един месец и освен баба,дядо,мама хайде,няма неизползва друга дума в речта си.Някои думи пък ги е заменила с нейни си,които нямат нищо общо с оригиналното им прознасяне.Ние в семейството свикнахме с нейния начин на изразяване и я разбираме, но човек извън семейството не би я разбрал.Караме я да повтаря някои много прости думи,а тя ги произнася по съвсем различен начин и ако не я познаваш ще решиш че се лигави нарочно,а не е така.Няма проблем със слуха тъй като я водихме на лекар.Сега педиатъра ни препорчва консултация с невролог.Бихте ли ме посъветвали какво трябва да направя, за да проговори дъщеря ми нормално?Благодаря ви!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Късно проговаряне
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 12, 2010 2:17 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 06, 2010 10:56 pm
Мнения: 20
Местоположение: София, логопедичен кабинет, бул. "Черни връх" 33
desikost написа:
Здравейте и аз имам въпрос относно късното проговаряне.Дъщеря ми е на 3 години и един месец и освен баба,дядо,мама хайде,няма неизползва друга дума в речта си.Някои думи пък ги е заменила с нейни си,които нямат нищо общо с оригиналното им прознасяне.Ние в семейството свикнахме с нейния начин на изразяване и я разбираме, но човек извън семейството не би я разбрал.Караме я да повтаря някои много прости думи,а тя ги произнася по съвсем различен начин и ако не я познаваш ще решиш че се лигави нарочно,а не е така.Няма проблем със слуха тъй като я водихме на лекар.Сега педиатъра ни препорчва консултация с невролог.Бихте ли ме посъветвали какво трябва да направя, за да проговори дъщеря ми нормално?Благодаря ви!

Здравейте,
Консултацията с невролог вероятно е препоръчана, за да се изключи (или потвърди) съмнение за дизартрия, което е неврлогично нарушение, при което е затруднена артикулацията. Възможно е вашият педиатър да се съмнява за пареза (частична парализа). Ще мога да отговаря по-добре след резултата от невролога.
Все пак, в случая важно е и дали детето говори с изречения. Тя може да не е в състояние да изговори някоя дума, но все пак съчетава ли (изговорените дори неправилно) думи в изречение?
Разбира се на тази възраст не говорим за сложни изречения, имам предвид, чували ли сте да казва изречения например от съществително и глагол (например мама иде; бабо, дай;)? Ако е възможно, опишете по-подробно как говори (например, казва "ода" вместо "вода").

Моля ви, послушайте педиатъра си, заведете детето на невролог, примерно в детската неврологична клиника на доц. Божинова, или пък в центъра на доц. Боянова към НБУ, ако сте от София. Принципно всеки невролог би следвало да е компетентен, но е хубаво да е невролог, работещ с деца. Там би следвало да ви дадат препоръки за логопед, ако са необходими.

След като заведете детето на логопед, ако имате нужда от допълнителна консултация, пишете тук. Обещавам Ви, че в близките две-три седмици ще следя форума.

_________________
http://logo5.eu/


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Късно проговаряне
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 12, 2010 4:40 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 11, 2010 11:15 pm
Мнения: 2
Благодаря ви за бързия отговор!Относно това дали свързва и малкото думи ,които произнася в изречения-да,свързва ги,но например "вода"не я произнася "ода",дори неизползва която и да е буква от думата,просто съчетава няколко гласни,които наподобяват звука,който издаваш докато пиеш вода.Информацията,която ни дадохте за детски невролози е много важна за нас,бладодаря ви!


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов